BIP - Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie

BIP - strona główna
Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie

Narzędzia

Czcionka:

  • Czcionka domyślna
  • Czcionka średnia
  • Czcionka duża

Kontrast:

  • Kontrast domyślny
  • Kontrast czarno-biały
  • Kontrast żółto-czarny
  • Kontrast czarno-żólty

Główne menu

Lokalizacja

startpowrót WEWNĄTRZSZKOLNE AKTY PRAWNE

Treść strony

wersja do druku
KODEKS ETYKI NAUCZYCIELI

Kodeks Etyki

nauczycieli zatrudnionych

w Zespole Szkół Gastronomiczno – Usługowych w Chorzowie

 

 

Zasady ogólne

 

1.      Nauczyciel powinien stanowić wzór osobowości prawej i szlachetnej, wrażliwej i odpowiedzialnej, o postawie otwartej na drugiego człowieka.

2.      Podstawowym zadaniem nauczyciela jest troska o dobro ucznia.

3.      Nauczyciel uczciwie i rzetelnie przekazuje wiedzę zgodną z prawdą.

4.      Nauczyciel szanuje godność ucznia w procesie kształcenia i wychowania.

5.      Nauczyciel wprowadza ucznia w dziedzictwo kulturowe narodu polskiego oraz uczy poszanowania kultury innych narodów.

6.      Nauczyciel, kierując się dobrem ucznia, wybiera odpowiednie metody, formy oraz środki nauczania i wychowania oraz stosuje obiektywne kryteria oceny.

7.      Nauczyciel powinien stale doskonalić własne kwalifikacje i kompetencje zawodowe.

8.      Nauczyciel, mając prawo do godziwego wynagrodzenia, nie uzależnia od niego jakości swej pracy.

9.      Nauczyciel ma prawo do rzetelnej, zgodnej z prawdą, obiektywnej, uzasadnionej merytorycznie oceny swojej pracy.

10.  Powinnością nauczyciela jest troska o dobre imię szkoły i stanu nauczycielskiego.

 

Zasady szczególne

 

§ 1

1.      Rolą nauczyciela jest przekazywanie w sposób jasny i czytelny uczniowi i jego rodzicom lub opiekunom wiedzy o tym, jak rozpoznawać jego sytuację i problemy oraz informować o celach swoich działań wychowawczo-dydaktycznych, stosowanych metodach, wynikach i ocenach uzyskiwanych przez ucznia.

2.      Nauczyciel powinien dążyć do uzyskania zrozumienia odbiorców dla przekazywanych przez siebie treści wynikających z podstawy programowej i akceptacji dla planowanych działań.

 

 

§ 2

1.      Nauczyciel naruszający zasady etyki zawodowej winien podjąć natychmiastowe działania, które mają na celu usunięcie skutków swojego postępowania i naprawienie powstałych szkód. Ma również obowiązek reagować na znane sobie fakty odstępstwa od zasad etyki zawodowej ze strony innych nauczycieli.

2.      Nauczyciel niezwłoczne informuje dyrektora o przebywaniu na terenie jednostki nauczyciela będącego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego środka odurzającego.

 

§ 3

1.      Nauczyciel dba o utrzymanie możliwie najwyższego poziomu swej pracy, bez względu na jakiekolwiek indywidualne cechy uczniów i ich rodziców, czy też na jego osobisty do nich stosunek.

2.      Nauczyciel jest szczególnie odpowiedzialny za to, aby cechy różnicujące odbiorców jego działań, takie jak rasa, narodowość, światopogląd i system wartości, pozycja społeczna, sytuacja materialna, poglądy polityczne, a także stosunek do szkoły oraz charakter problemów wychowawczych, w żaden sposób nie pociągały za sobą dyskryminacji tych osób w środowisku szkoły i w dostępie do dóbr edukacyjnych.

3.      Powinnością nauczyciela jest utrzymywanie wysokiej kultury osobistej, tj. brak używania słów wulgarnych i zachowania o zabarwieniu emocjonalnym.

 

§ 4

1.      Nauczyciel nie może wykorzystywać swojej pozycji dla osiągania kosztem ucznia i jego rodziców lub opiekunów korzyści osobistych. W trosce o godność zawodu nauczyciel jest szczególnie odpowiedzialny za to, aby rozpoznawać i eliminować wszelkie sytuacje, które mogą być interpretowane jako korupcyjne.

 

§ 5

1.      Nauczyciel wraz z nadzorem pedagogicznym i innymi pracownikami oświaty powinien tworzyć zespół ludzi wspomagających się w realizacji wspólnego celu, jakim jest opieka, nauczanie i wychowanie.

 

 

 

§ 6

1.      Doświadczony nauczyciel winien otoczyć opieką nauczycieli rozpoczynających pracę, służąc im radą i pomocą. Powinnością nauczyciela jest uważne słuchanie i w konsekwencji wyciąganie przez młodszego współpracownika wniosków, będących źródłem późniejszego doświadczenia zawodowego oraz propagowanie zdrowego współzawodnictwa na polu zawodowym.

 

§ 7

1.      Nauczyciel zobowiązany jest do nierozpowszechniania informacji z posiedzeń rady pedagogicznej. Nauczyciele pełniący funkcje w nadzorze pedagogicznym, zobowiązani są kierować się w swojej działalności zasadami niniejszego Kodeksu.

 

 

 

 

Chorzów, dn. 1 września 2011 r.



osoba odpowiedzialna za treść: Grażyna Kapłoń, dnia: 2012-11-23
utworzony: 23-11-2012 / modyfikowany: 23-11-2012
wprowadził(a): Grażyna Kapłoń
rejestr zmian

Stopka serwisu

© BIP - Zespół Szkół Gastronomiczno-Usługowych w Chorzowie 2024